Lipton’un Adaçayı Demlik Poşetini Denediniz Mi?

Yaşam

13 Kasım 2012 yazan admin

466155 Liptonun Adaçayı Demlik Poşetini Denediniz Mi?Lipton adaçayı demlik poşet çayı biz sevdik ,denemenizi tavsiye ederiz.Akşamları özellikle şu kışa geçiş dönemi gribal enfeksiyonlarını atlatmamıza fayda sağlıyor.Astıma da faydalı olduğunu bildiğimiz ada çayını yakından tanıyalım.

Ülkemizde çok sayıda türü yetişen adaçayı, mide bulantısından karaciğer hastalıklarına, öksürükten astıma kadar birçok hastalığı tedavi edici özelliği var. Kan temizleyici ve yüksek tansiyonu düşürücü etkisi olan adaçayının iltihap kurutucu özelliği de var.
FAYDALARI

Çok iyi bir antiseptik olan adaçayı, kuvvet verici ve uyarıcı etkisi nedeniyle tercih edilir. Gece uyku düzenini sağlayıcı bir etkisi vardır. Mikrop, virgül mantar ve virüslerin oluşumuna karşı tedavi edici özelliği bulunur. Hastalık sonrası kullanıldığında, bedeni kuvvetlendirir. Mide bulantısını kesip, sindirimi düzenler. Karaciğer hastalıklarına şifadır. Göğsü yumuşatır, bademcik ve dişeti iltihaplarına iyi gelir. En etkili nezle ilacıdır.

İçerdiği cineol gibi etkili maddeler sebebiyle öksürüğü engeller, tabii bir antibiyotiktir. Astımdaki sıkıntıları geçirir, kan temizleyici etkileri vardır. Yüksek tansiyonu düşürür, gece terlemelerin en aza indirir.

Menopoz sıkıntılarını azaltır, iltihap kurutucu özelliği vardır. Adaçayı Yağı, Antiseptik özelliği olan adaçayı yağı, yara üzerine tatbik edilerek kullanılır.

Tedavi edici özelliği olan adaçayı yağından günde 3 damla, 1 fincan suya damlatılarak içilir.

Bronşit, astım ve adet düzensizliğinde kullanılır.

NASIL KULLANILACAK?

Adaçayı, demlenerek hazırlanır. 2 dakikadan fazla kaynatırsanız, çok yararlı olan bu çay, zararlı bir maddeye dönüşebilir. Bir tatlı kaşığı dolusu yaprak, bir su bardağı dolusu kaynar derecede suyla haşlanır. Üstü kapalı olarak 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Bu karışımdan günde 2–3 bardak içilir. Taze bitki kullanılması durumunda 4–5 dakika demleme süresi yeterlidir.

Diğer bir terkibinde ise, kaynamakta olan 1 litre suyun içine, kuru yaprak veya çiçek karışımından yarım avuç atılır. Demlenir ve yemeklerden sonra 1 fincan içilir.

Yaz ve kış çay yerine kullanılabilir.

Dikkat!

Adaçayının Yan Etkileri:İçinde doğal fitoöstrojenlerin olması nedeniyle, erkeklerin aşırı miktarda ve çok uzun süreli kullanmaları önerilmez. Aşırı kullanımda kan basıncı yükselebilir.

Sürekli olarak yüksek dozda alınmamalı, günde 3 kahve fincanından fazla içilmemelidir.

Hamilelik döneminde kullanılmaz.

Yorumlar (0)

siz ne düşünüyorsunuz?